PRZYJACIELSKIE SPOTKANIE w DL0PCK
Dodane przez Admin dnia 04. styczeń 2010

28 grudnia ub.r. grupa polskich krótkofalowców odwiedziła swoich niemieckich przyjaciół z klubu DL0PCK w Schwedt. Powiat myśliborski reprezentowali Henryk SP3FYJ – prezes klubu SP1PNW w Dębnie, Jurek SP1FMW i Stefan SP1JJY. W spotkaniu uczestniczyli również krótkofalowcy z klubu SP1KZO w Lipianach z prezesem Bronkiem SP1RWU i z klubu SP1KZE w Chojnie z prezesem klubu Pawłem SP1MWN na czele.

Krótkofalarskie spotkanie otworzył prezes klubu DL0PCK Rolf Weber. W trakcie spotkania radioamatorzy chwalili się swoimi osiągnięciami i dzielili się doświadczeniami. Polacy zwiedzili klub i zapoznali się ze sprzętem używanym przez niemieckich kolegów. Niektórzy wykorzystali okazję i nawiązali po kilkanaście łączności krótkofalowych ze stacji DL0PCK.

O problemach z jakimi borykają się krótkofalowcy niemieccy opowiadał Jurgen Hahn DM2CNE, który świetnie zna język polski. Między innymi powiedział: - " W chwili obecnej nasz klub liczy 23 członków. Najmłodszy ma trzydzieści kilka lat. Mamy problem z pozyskaniem młodzieży. Związane jest to z tym, że po zjednoczeniu Niemiec nie mieliśmy żadnych pomieszczeń na działalność klubową. Dopiero od dwóch lat jesteśmy w posiadaniu pomieszczenia, które otrzymaliśmy od klubu strzeleckiego. Teraz próbujemy młodzież ściągnąć do klubu poprzez informacje w gazetach. Myślę, że w niedługim czasie będziemy w klubie szkolić młodzież. (…) W latach siedemdziesiątych i później, do zjednoczenia, mieliśmy bardzo dobre i ścisłe kontakty z krótkofalowcami z Polski, z Zielonej Góry i ze Szczecina. Często się odwiedzaliśmy. Braliśmy udział w „łowach na lisa”. Krótkofalarstwo u nas było bardzo prężne. Po zjednoczeniu nie stać nas było na opłacanie czynszu za pomieszczenia i dlatego zostaliśmy bez pomieszczeń. Teraz od kilku lat aktywnie współpracujemy z Polakami. Jesteśmy zapraszani do Dębna, Lipian, Chojny. Uczestniczymy w imprezach krótkofalarskich w Polsce. My organizujemy spotkanie na zakończenie, podsumowanie roku. "

Rozmowę przerywa zaproszenie na zewnątrz, gdzie przygotowano wspaniały pokaz fajerwerków. Robi się późno. Dziękujemy za gościnę, wymieniamy się życzeniami noworocznymi i żegnamy się życząc wielu DX-ów (dalekich łączności).


Vy73'- SP1JJY